Careers

FAH – Part-time Faculty Member position in Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture for the Fall Semester of 2024.

20/03/2024

Chasing dreams is the second best thing in any journey, attaining this dream and turning it to reality remains the best achievement.

Vacancy announcement

The American University of Cyprus is receiving applications for a Part–time Faculty Member position in Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture for the Fall Semester of 2024.

Position Details:

• Job Title: Part-time Lecturer in Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture, Faculty of Arts and Humanities
  • Contract Type: Part-time
  • Location: American University of Cyprus, Larnaca, Cyprus

Qualifications and Requirements:

• Ph.D. in Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture or a related field
  • Demonstrated expertise and research accomplishments in a specialized area within Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture
  • Proven record of teaching excellence and the ability to deliver engaging and innovative courses at the undergraduate level
  • Strong communication skills and the ability to mentor and guide students
  • Active engagement in research, scholarly activities, and a commitment to contributing to the academic community
  • European Nationality is a must

Responsibilities:

• Develop and deliver undergraduate and graduate courses in Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture within the Faculty of Arts and Humanities
  • Design and update course syllabi, learning materials, and assessments tailored to Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture curriculum
  • Engage in scholarly research specific to Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture and disseminate findings through practice
  • Supervise and guide student projects, publishing, and career development in the context of Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture
  • Participate in departmental meetings within the Faculty of Arts and Humanities and contribute to curriculum development and program enhancement for Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture studies
  • Provide academic advisement and mentorship to students pursuing Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture specialization within the Faculty of Arts and Humanities

Please send your curriculum vitae (CV) and a cover letter describing your teaching and industry experience by email to [email protected].
Only shortlisted candidates will be contacted. Please contact the Human Resources Department for any questions you may have.

Ανακοίνωση Κενής Θέσης Εργασίας

Το American University of Cyprus αναζητά υποψήφιους για μερική απασχόληση στους τομείς Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών, Γραφιστικής, Εσωτερικού Σχεδιασμού και Αρχιτεκτονικής για το Φθινοπωρινό Εξάμηνο του 2024.

Στοιχεία Θέσης:

Τίτλος Θέσης Εργασίας: Λέκτορας Μερικής Απασχόλησης στο τμήμα Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών, Σχολή Τεχνών και Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Τύπος Σύμβασης: Μερικής Απασχόλησης

Τοποθεσία: American University of Cyprus, Λάρνακα, Κύπρος.

Απαιτούμενα Προσόντα και Απαιτήσεις:

• Διδακτορικό δίπλωμα στις Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Γραφική Σχεδίαση, Σχεδίαση Εσωτερικών Χώρων, Αρχιτεκτονική ή συναφή τομέα.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία και επιτεύγματα σε εξειδικευμένους τομείς των Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών, της Γραφικής Σχεδίασης, του Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων και της Αρχιτεκτονικής.
  • Αποδεδειγμένο ιστορικό διδακτικής αριστείας και ικανότητα παροχής ελκυστικών και καινοτόμων μαθημάτων σε προπτυχιακό επίπεδο
  • Εξαιρετικές επικοινωνιακές δεξιότητες και ικανότητα να καθοδηγείτε και να εμπνέετε τους φοιτητές.
  • Ενεργή συμμετοχή στην έρευνα, επιστημονικές δραστηριότητες και δέσμευση για συνεισφορά στην ακαδημαϊκή κοινότητα
  • Ευρωπαϊκή ιθαγένεια είναι απαραίτητη.

Καθήκοντα:

• Ανάπτυξη και παροχή προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων στις Τέχνες και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Γραφικό Σχεδιασμό, Σχεδιασμό Εσωτερικών Χώρων, Αρχιτεκτονική στο πλαίσιο της Σχολής Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών.
  • Σχεδιασμός και επικαιροποίηση της ύλης των μαθημάτων, του μαθησιακού υλικού και των αξιολογήσεων προσαρμοσμένων στο πρόγραμμα σπουδών των Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών, Γραφικού Σχεδιασμού, Εσωτερικού Σχεδιασμού, Αρχιτεκτονικής
  • Συμμετοχή σε επιστημονική έρευνα ειδικά για τις Τέχνες και τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες, τον Γραφιστικό Σχεδιασμό, τον Σχεδιασμό Εσωτερικών Χώρων, την Αρχιτεκτονική και διάδοση των ευρημάτων μέσω της πρακτικής.
  • Επίβλεψη και καθοδήγηση των έργων των σπουδαστών, των δημοσιεύσεων και της επαγγελματικής εξέλιξης στο πλαίσιο των Ανθρωπιστικών και Καλών Τεχνών, του Γραφιστικού Σχεδιασμού, του Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων, της Αρχιτεκτονικής.
  • Συμμετοχή σε συνεδριάσεις του τμήματος στο πλαίσιο της Σχολής Ανθρωπιστικών και Καλών Τεχνών και συμβολή στην ανάπτυξη του προγράμματος σπουδών και τη βελτίωση των προγραμμάτων σπουδών για τις Ανθρωπιστικές και Καλές Τέχνες, Γραφική Σχεδίαση, Σχεδίαση Εσωτερικών Χώρων, Αρχιτεκτονική.
  • Παροχή ακαδημαϊκής συμβουλευτικής και καθοδήγησης σε φοιτητές που ακολουθούν την ειδικότητα Arts and Humanities, Graphic Design, Interior Design, Architecture στο πλαίσιο της Σχολής Ανθρωπιστικών και Καλών Τεχνών.

Παρακαλούμε στείλτε το βιογραφικό σας (CV) και ένα συνοδευτικό γράμμα που περιγράφει τη διδακτική και επαγγελματική σας εμπειρία με email στο [email protected].
Θα επικοινωνήσουμε μόνο με τους επιλεγμένους υποψηφίους για συνέντευξη. Για οποιεσδήποτε απορίες ή ερωτήσεις, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού στο [email protected].